top of page

Regisztráció: ha anyagot szabadítottam rá Európára

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Internet linkek

A már regisztrált anyagok kereshető listája (jelenleg 18 185 db anyag van benne (van ami többször), szinte az összes, amit 2010-ben regisztráltak). A teljes dosszié megtekinthető, tehát az azonosítási adatok, a kétfajta osztályozás (régi és CLP), felhasználások, stb.  További érdekesség lejjebb. Alapvetően jobbnak tartom, ha az Ügynökség kiinduló lapján jobbra fenn keresünk anyagokra, mert itt minden információ megtalálható az adott anyagról, nemcsak a regisztráció.

Az ECHA folyton bővülő listája azokról az anyagokról, melyet az ipar 2013-ban szándékszik regisztrálni (nem tartalmazza a fenti, 2010-ben már regisztráltakat)

Az EHCA kérdés-feleletei a REACH-IT működéséről, magyarul

A Brit Hatóság négyoldalas kitűnő iránymutatása, sok-sok linkkel 2009. februárból.

A vonatkozó iránymutatásokat célszerűbb az iránymutatás link alatt megkeresni, mert több van, témája szerint.

Azok számára, akiknek most kell regisztrálni, mert elmulasztották az előregisztrációt, külön oldalt készítettem, lásd fenn.

Jogi alapok

Mindenkinek regisztráció kötelezettsége lesz, ha bármilyen (lehet nem veszélyes is) anyagot gyárt vagy behoz a Közösség területére évi egy tonnánál nagyobb mennyiségben. A tonnát az előző három év átlagában lehet számolni, ha minden évben volt cselekmény. A IV. és az V. melléklet sorol fel anyagokat és anyagtípusokat, melyekre felmentés vonatkozik. Minden jogi személynek külön-külön van ilyen kötelezettsége, de nagyon fontos, hogy egy gyártástételt csak egyszer kell regisztrálni. Magyarul pl. ha valamit valaki regisztrált, majd kiviszik a közösségből és ugyanazt a gyártástételt visszahozzák változatlanul, akkor nem kell még egyszer regisztrálni annak, aki visszahozta (reimport). Ugyanezért nem kell a hulladékból visszanyert anyagokat regisztrálni, ha bárki regisztrálta már ugyanazt az anyagot (nem a gyártástételt, hiszen ezt nem lehetne igazolni). Hasonlóan nincs regisztrációs kötelezettsége a keverő vállalkozásnak, hiszen az ő anyagkomponenseit is már regisztrálták, vagy regisztrálni fogják.

Kérdések és válaszok

  • Honnan tudhatom meg, hogy regisztrálták-e már az anyagomat? Ez kell minden un. kettős előregisztrálónak, hogy felmentést kapjon a regisztráció alól. Fontos a vevőknek is, hiszen nem forgalmazhatják az anyagot, ha - amennyiben kellett volna - azt nem regisztrálta a beszállítójuk (REACH 5. cikk) Jogilag a legbiztosabb, ha megnézzük az ECHA által közzétett listában.

  • Miként fog működni a gyakorlatban a a regisztráció? Nézzünk egy konkrét esetet, a sztirol regisztrációját. A vezető regisztráló az összes vizsgálati adattal és a vizsgálati javaslatokkal egy 2009. júliusi megállapodás szerint 2010. szeptember 30-ig adja be célszerűen a regisztrációját, ebben felsorolva az összes un. együtt-regisztráló SIEF tagot. Az eddigi javasolt határidő június volt, mert ekkor a többiek meg tudták/kellett várni, hogy a vezető regisztráló anyagát elfogadja-e az ECHA, tehát a módosításokat is, melyet a Hivatalt kért. Ezt egy új gentleman megállapodás alapján nem kell kivárni, az együtt-regisztrálók beadhatják az anyagokat közvetlenül a vezető után. A vezető regisztráló megadja a kulcs-ot, amit kap az ECHA-tól és ezt használva tudják az együtt-regisztrálók beadni a saját dossziéjukat, mint update-et a vezetőhöz kapcsolódva. így kap az ipar egy kis lélegzetvételt a hátralévő másfél évre. Tehát sem azt kell megvárni, míg a vezető regisztráló dossziéját elfogadja az ECHA, és a többi regisztrálóra se úgy vonatkozi a december 1-i határidő, hogy eddig el is kell fogadják a dossziéjukat.

  • Mi történik, ha a vezető regisztráló dossziéját véglegesen elutasítja az ECHA? Jogilag ez sajnos azt jelenti, hogy a csatlakozó regisztrációkat (a többi SIEF tagét) is elutasítják. Ahogy egy bizottsági főnök mondta: ez nem csak annyit jelent, hogy nem hívom meg kávéra többet a vezető regisztrálót, hanem ennél sokkal nagyobb bajt mindenki számára.

  • Honnan tudom ellenőrizni, hogy megfelelő formátumú a IUCLID dossziém? Nagyon sokat hallani arról, hogy formai hibák miatt több, mint a felét az eddig beadott dossziéknak az ECHA visszadobta. Van erre egy IT eszköz, az un plug-in, mely a IUCLID programjához csatlakozik és kiszűri a hibákat, ha végigfuttatjuk az elkészült regisztrációs fájlunkon.

  •  Miként kell az éves termelési volument számolni a regisztrációs határidő megállapításához? (Ugyanígy kell az importtal is eljárni.) Ha az adott anyag bevezetett és ebből az előző három évben minden évben volt termelés, akkor a tárgyévben ezek átlaga a regisztráció szempontjából mértékadó termelési volumen. Tehát azt, hogy kell-e 2010. december 1. előtt regisztrációs dokumentumot benyújtani, az szabja meg, hogy a 2007-2009-es évek (ha minden évben volt termelés) átlaga meghaladja-e az 1000 t/év-et. Ha az így számolt átlag az 1000 t/év fölé megy, akkor az adott évben haladéktalanul el kell végezni a regisztrációt (tehát januárban mondjuk). A regisztrációs dokumentumban az előző három év átlagát kell szerepeltetni, mint volument. Tehát mondjuk 2013-ban azt, hogy ez 874 t/év volt, a 2010-12 három év átlaga miatt, és megmutatni, hogy ez a futó három éves átlag- ezt 2010-ben számítva először (a 2007-2009 évek alapján) - soha nem haladta meg az 1000 t/év-et. Ha azonban csak egyetlen évben is nincs termelés, az előző év termelését kell tekintetbe venni, és csak akkor lehet visszatérni a hároméves átlag számításra, ha mindhárom előző évben volt termelés. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyártást és az importot össze kell adni és nemcsak a tiszta gyártott anyag volumenét, hanem ugyanezt az anyagot az importált anyagokban és készítményekben is be kell számítani (az árucikkekből szabaddá válót azonban nem, ha egy gyártó ennyi mindennel foglalkozik egyszerre…).

  • A vizsgálati módszerek leírását hol lehet elérni? Ezek most nem részei a REACH rendeletnek, ahogy ez az előző változatokban még így volt. Bizottsági rendelet formájában adták ki (13.3 cikk).  2009. júliusában megjelent ennek az első "Hozzáigazítása is a technikai haladáshoz". Ezek azóta is szaporodnak

  • Milyen típusú sablonok (ADR, címke stb.) vannak a IUCLID5-ben? Egyelőre semmilyenek és a felsoroltak nem is várhatóak. A IUCLID úgy működik, hogy az anyagunkról bevive az adatokat, az adatbázisból elő lehet állítani, exportálni egy bizonyos fájlt. A REACH-IT honlapon, a cég előzetes bejelentkezést követően egyszerűen upload-olja ezt a fájlt és kap róla egy azonosító számot visszajelzésként, hogy minden rendben ment, majd pedig belső levélben a REACH-IT-n a regisztrációs számot. Az előregisztrációs fájlt (ez egy XML fájlt, részleteket lásd az előregisztrációnál) pedig egy, az IUCLID-ban működő plugin-nel lehet elkészíteni. 2009 tájára ígéri az EU Bizottság a kémiai biztonsági elemzést készítő programot. Nem tudni, hogy ez egy plugin lesz-e vagy független program. Ugyancsak része lesz a szoftvernek az expozíciós forgatókönyvet elkészítő rutin. Biztonsági adatlapot készítő rutinról nem esett szó, sem pedig címkegyártó rutinról. Az ADR-rel kapcsolatban lásd az osztályozás részt is.

  •  Az anyagértékelés hogyan lesz kiosztva az egyes nemzeti hatóságokra? Milyen szempontok szerint döntenek, hogy melyikhez kerül egy anyag? A vonatkozó Útmutatót célszerű elolvasni. A REACH jogi szövegében található néhány szempont. Mint minden ilyen hatósági döntésnél, az Ügynökség sok bizottságán keresztül megalkot egy gördülő tervet, és a nemzeti hatóságokkal egyezteti. Ezek vállalkozhatnak is egy-egy anyag értékelésére, de az Ügynökség is kijelölhet a gördülő tervben országokat. Többszörös egyeztetés után alakul majd ki az értékelési terv 2012 februárjára az első sorozat..

bottom of page