top of page

Árucikkimport: ezt sem szereti Európa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jogi alapok

Az árucikkek (tárgyak, alkatrészek, eszközök, berendezések, csomagolóanyagok, félkész-termékek, tehát olyan termékek, melyeknek az alakja vagy a formája fontosabb a funkció szempontjából, mint a kémiai összetétele) importja nem az európai közösségbe tartozó országokból ugyanolyan aktív REACH kötelezettségeket generál, mint ezen árucikkek előállítása vagy továbbalakítása. Tehát ha szabaddá válásra valamilyen anyagot rakott beléjük a nem-EU előállító, pl. illatanyagot a gyertyába, játékba, ruhába, vagy korrózió-gátló anyagot a csomagolóanyagba, vagy kozmetikumot a fehérneműbe, stb., akkor ezekre, ha a belerakott anyag mennyisége egy tonna felett van évente, akkor az importálónak azonnali regisztrálási kötelezettsége van, hacsak ugyanilyen felhasználásra más már nem regisztrálta azokat (7.1 cikk). Ha pedig a jelöltlistába került anyagok vannak bennük (bármilyen célból), és a mennyiségük több, mint 0,1% és egy tonna felett van évente , és nem zártható ki a felhasználásuknál az expozíció, akkor 2011 június 1. után be kell jelenteni ezt az Ügynökségnek.

Ugyancsak feladat ezeknél a termékeknél, hogy mihelyst bármely komponensük, melyből több, mint 0,1% van abban a termékben, mely a vevőhöz kerül (tehát ha az importőr változatlanul, vagy továbbalakítva el is adja a terméket), bekerül a jelöltlistába, akkor a következő, a vevőhöz történő továbbszállítással egyidejűleg, az importőrnek ezt a tényt jeleznie kell a vevőjének, megadva a biztonságos használatra vonatkozó, az importőr által ismert, intézkedéseket.

Kérdések és válaszok

  • Cégünk üvegszemcsét szeretne behozni Amerikából. Milyen bejelentési kötelezettségünk van? Ha az üvegszemcse vegyi anyag (tehát nem fontos a mérete, sokkal inkább az anyaga, ne adj Isten összeolvasztják, bekeverik más anyagokba, stb,) akkor 1 t/év mennyiség felett (elő)regisztrációs kötelezettségük van. Ha az üvegszemcse árucikk (tehát fontos a mérete és pl. szűrőberendezés részeként használják), akkor nincs (elő)regisztrációs kötelezettség, csak annyi, hogy megnézzék, van-e a szemcsében 0,1% felett jelöltlistás anyag. Az üveg egy polisav sója, de sajnos eléggé azon kiindulási anyagok szerint regisztrálták, akiknek kellett, amikből készült. Tehát ha bórtartalmú, akkor úgy kell tekinteni, hogy bórsav van a kész üvegben (ami minden vegyész számára világos, hogy nincs benne), márpedig a bórsav rajta van a jelöltlistán. Ilyenkor csak annyi a feladat, hogy a berendezés vevőjének jelezni kell a bórsavtartalmat (hogy tized százalék felett bórsav van benne).

  • Mi a helyzet akkor, ha acéltekercset szeretnék behozni nem EU-s országból? Az is árucikknek számít és szintén a mérete alapján veszik meg tőlünk a vevő, viszont a forma úgymond nem számít, mivel a tekercset feldolgozzák pl. útkorlátot vagy polcot csinálnak belőle. Mivel a méret a fontos, az acéltekercs is árucikknek számít. A kulcskérdés a döntéshez továbbá az, hogy nem olvasztják újra össze, vagy préseléssel nem módosítják az eredeti formát alapvetően. Gondoljon egy kínai importruhára: ez is szépen hajtogatva érkezik, de csak azért, hogy sok férjen el a dobozokban (mint az acéltekercsnél), de a mérete a fontos, nem az, hogy miként hajtogatták össze a szállításhoz (a ruhát úgyis másként hordják...).

  • Nem EU-s országból hoznánk be acéltáblalemezt és profilokat. Kell -e regisztrálnom? Ebben az esetben mi vagyunk az importőrök. A táblalemez és profilok pedig árucikknek számítanak . A vevőnk a mérete alapján veszi meg tőlünk, tehát fontos a méret és a forma. Ha jól tudom, akkor nem kell regisztrálnom, de azért szeretnék benne biztos lenni! Tökéletesen megfogalmazta. Semmilyen (elő)regisztrációs kötelezettsége nincs, és gyakorlatilag más REACH kötelezettsége sincs, hacsak valamikor pl. a nikkel be nem kerül a jelöltlistába, és akkor ezt azután jeleznie kell a vevőjének, illetve a bejelentési kötelezettség (7.2 cikk) vonatkozhat rá (ötvözeteknél ez utóbbi nem valószínű).

  • Vascsövet, vasrudat és vaslemezt importálók Kínából. Ez árucikknek, vagy anyagnak/készítménynek minősül-e? Az árucikkekre vonatkozó útmutató 3.3.1 pontjában az ilyen, "feldolgozás közben" lévő termékekre lényegében azt fogalmazzák meg, hogy ha a vevő számára az alak a fontos, amit megvesz és ha az összetétel lényegesen már nem változik a további feldolgozás során, akkor a termék árucikk. Ez például azzal igazolható, hogy a specifikációban méretadatok vannak. Ha nem így van, akkor anyag. Tehát ha a vascső, rúd vagy lemez EU-s vevői megtartják feldolgozás közben a cső, rúd vagy lemez alakot, akkor az importált termék árucikk. Az a mennyiség, melyre ez nem igaz, anyag, ha csak a "vastartalma" hasznosul. Ha az ötvöző komponensek is fontosak, akkor készítmény és minden komponensét, ha meghaladja az évi egy tonnát, regisztrálni kell.

  •  

bottom of page