top of page

Mit tehetek, ha elmulasztottam az előregisztrációt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gyakran kapom a telefonokat: elmulasztottam az előregisztrációt, mit tehetek? (Ez nem az az eset, ha valaki 2008. december 1 után kezd valamilyen, regisztrációs kötelezettséggel járó tevékenységbe (gyártás, import). Erre a késői előregisztráció vonatkozik.)

  • Általános: Tisztán kell látni, hogy nem nyitnak lehetőséget későbbi előregisztrációra, arra hivatkozva, hogy igen sokan lemaradtak. Erre senki se számítson. Arra se, hogy az ellenőrzés nem fogja kiszúrni. Egész Európa elhatározott szándéka, hogy a REACH-et be fogja tartatni. Az ipar is ezen van, hiszen máskülönben versenyhátrányt jelent a törvény szerinti tevékenység a törvényt megkerülőkhöz képest. Külön Fórumot hozott létre ezért az ECHA, ipari megfigyelőkkel, hogy egységes és szigorú legyen a betartatás m i n d e n országban. A magyarokat meg különben sem féltem...

  • Visszanyerés esete: Ez talán az a terület, ahol enyhe elbírálásra lehetne számítani. Hiszen a visszanyerő úgysem regisztrál majd, mert valamelyik igazi gyártó/importáló biztos regisztrálja majd a visszanyert anyagát és akkortól úgyis fel lesz mentve. Ez a feladat másrészt biztossá csak az előregisztrációs időszak végén vált, ez is egy szempont lehetne a puha megítélésnél. Nem tudom, mi lesz a gyakorlat...

  • Importálás esete: Itt elméletileg van egy lehetőség: ha mondjuk ammónium-nitrátot importáltam és nem előregisztráltam, de van olyan EU szereplő, aki ezt megtette és a gyártója ugyanaz, mint az enyém, akkor meg tudom oldani a problémámat kétféleképpen: átrakom a közvetlen importomat az előregisztrációt megtevő vállalkozáshoz és a továbbiakban tőle veszem az ammónium-nitrátot, nem a nem-EU gyártótól. Persze vesztek az üzleten, de folytathatom a tevékenységemet. A másik megoldás, hogy az előregisztrációt megtevő vállalkozást egyetlen EU képviselettel megbízza ez a nem-EU gyártó. Ekkor a megbízás dátumától a REACH szempontjából megszűnik az importáló státuszom, további felhasználóvá válok, de vámjogilag és praktikusan ugyanúgy importálhatok tovább.

  • Ugyanilyen lehet a megoldás, persze nehezebben szervezhető, ha készítményen belüli komponens(eke)t nem előregisztrált valaki, vagy azért, mert nem tudta, hogy mik vannak benne, vagy azért mert nem gondolta, hogy kell.

  • Végül a kémiai úton gyártók esete: itt semmilyen fenti kibújó megoldást nem tudok: Január 6. után jelentkezniük kell az Ügynökségen (megkeresés, inquire, 26. cikk, a megfelelő IUCLID5 részek kitöltésével és annak teljesen elektronikus úton való feltöltésével, ennek helye január 5-vel nyílik meg az ECHA honlapján), jelezve, hogy regisztrációt akarnak beadni. Le kell azonnal állni a gyártással. A megkeresésre az Ügynökség valószínűleg azt válaszolja, hogy még senki sem regisztrálta azt az anyagot (ha igen, azzal együtt kell működni). Minél hamarabb el kell készíteni a IUDLID-5-ben a teljes regisztrációs dokumentumot és beadni az Ügynökségnek . A IUCLID-5 fájl elkészítését már meg kell kezdeni, mert nem könnyű.

  • Van egy jogi kibúvó, amit több helyen is olvastam: a gyártó létrehoz egy új vállalkozást és annak adja át a gyártási jogot, a termelőeszközöket, stb. Nyilván az eddig az időpontig legyártott anyagmennyiség vétségnek számít, de legalább hosszabb távon megoldódik a kérdés.

bottom of page