top of page

Előregisztráció, amivel elhalasztjuk a regisztrációs kötelezettségünket DE MÁR NEM LEHETSÉGES ILYEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jogi alapok

FIGYELEM: most már előregisztráció nem lehetséges!!!

 

Az előregisztráció volt a REACH legsürgősebb aktív kötelezettsége. A határidő: 2008. december 1. volt.

Amennyiben ön nem előregisztrálta az anyagát, pedig gyártott vagy importált anyagokat, két eset lehetséges. Ez vagy mulasztás volt, akkor a fenti linkek közül az elmulasztott előregisztrációt olvassa el. Ha most kezd valamilyen, regisztrációt kiváltó tevékenységbe, pl. nagyobb mennyiségű anyag importja vagy gyártása, akkor késői előregisztrációt tehet, lásd felül. De ezt az oldalt mindenképpen olvassa el.

A megfelelő Internetes oldalt, ahol ez megtehető, nem könnyű megtalálni, ide teszem a linket:

Mikor keletkezik regisztrációs kötelezettségünk, melyet - bevezetett anyagoknál - előregisztrációval elhalaszthatunk:

  • ha anyagot gyártunk, importálunk, (önmagában vagy keverékekben). Ilyenkor végleges regisztrációt is kell tennünk a mennyiség és a anyagtulajdonságok megadta határidőig.

  • árucikkbe/re rakunk azért, hogy az egy mellékfunkcióként szabaddá is váljon (vagy ilyet importálunk). Nagyon ritka eset. Ekkor nem kell végleges regisztrációt tennünk, ha még a mi tonnás határidőnk letelte előtt valaki más, ilyen árucikkes felhasználásra regisztrálta az anyagunkat.

  • visszanyerünk anyagot (önmagában vagy keverékben. Ekkor sem kell végleges regisztrációt tennünk, ha a mi határidőnk előtt bárki regisztrálta az anyagunkat

  • ha polimert gyártunk vagy importálunk (itt nincs a 6.3 cikkben mellette, hogy önmagában vagy keverékben, de több szakértő úgy értelmezi, hogy keverékben is). Ekkor sem kell végleges regisztrációt tennünk a monomerre és a kémiailag beépült anyagokra, ha ugyanazt az anyago(ka)t az már regisztrálta, aki a felhasználói láncon számunkra azokat gyártotta.

  • importálunk anyagot, önmagában vagy keverékben, de olyat, melyet a felhasználói láncunkon az EU-ban gyártottak, majd kivittek és ugyanazt hoztuk vissza (önmagában vagy keverékben). Itt is fontos követelmény, hogy az EU gyártónk a mi anyagunkat regisztrálja.

Összefoglalóan látható, hogy az első esetet (és az importokat a 2. és a 4. esetben leszámítva) csak elő-regisztrációt kell általában tennünk azért, hogy a 2008. június 1-vel, a folyamatos tevékenységünk miatt, fellépő regisztrációs kötelezettségünket elhalasszuk. Ezt hívják kettős előregisztrációnak. Abban a pillanatban, ha a megfelelő személy a megfelelő regisztrációt (nem előregisztrációt!!) megteszi, fel vagyunk mentve a saját regisztráció alól. He ez 2010-ben vagy 2013-ban bekövetkezett, nem kell előregisiztrálnunk. Ha a szállítónk 2018-ban fog regisztrálni, akkor kell most előregisztrálnunk, amikor a fenti cselekmények valamelyikét elkövetjük.

Kérdések és válaszok

  • Minden vevőm azt kérdezi, hogy előregisztrálom, meg regisztrálom-e az anyagaimat. Nem is értem, mit kérdez? Nem anyagot adok el neki, hanem az általam kevert mosószert, illatanyag kompozíciót, tisztítószert, festéket, sprayt, stb, vagy akár valamilyen eszközt, tárgyat, berendezést, műszert, alkatrészt, stb. Ez most egy - szerintem - értelmetlen, hiábavaló és felesleges kérdez-felelek játék nálunk. Lejáróban van az előregisztrációs periódus, december 1-én végződik. A vevők biztosak szeretnének lenni abban, hogy minden anyagot, mely az általuk használt termékben van, előregisztrált-e valaki a felettük lévő beszállítói láncban. Miért? Mert az OKBI honlapján a Gyakori kérdések alatt, az a hibás megállapítás olvasható, hogy a nem előregisztrált anyagok felhasználói nem folytathatják ezt a felhasználást december 1. után. Olyan vevői levelek cirkulálnak, melyek azt állítják, hogy az ÁNTSZ 2009. január 1-től leszedetheti az áruházak polcairól azokat a termékeket, melyeket nem előregisztráltak. Ha Önök tudnak angolul és elolvassák az Ügynökség hasonló kérdésére az Ügynökség válaszát, meglepő módon azt tapasztalják, hogy ők közel sem ezt válaszolják: sajnos a nemzeti hatóságokra bízzák a kérdés eldöntését és akkor mi sajnos - úgy látszik - rossz kezekben vagyunk. (az angol szöveget alulra másolom, mert nagyon tanulságos: látszólag válaszol, de semmit sem mond...)

    Miért hibás ez az álláspont? A REACH-ben sehol sincs olyan követelmény, hogy a további felhasználók nem használhatnák az anyagot, ha az nincs előregisztrálva. Az előregisztrálóknak nincs olyan kötelezettségük, hogy ezt jelezzék a vevőiknek. Az ECHA nem hozza és nem hozta nyilvánosságra azt, hogy ki előregisztrált. Ez bizalmas információnak számít. Tehát én, mint felhasználó, nem tudhatom meg hivatalosan sehonnan, hogy előregisztrálták-e az anyagomat. Akkor milyen jogalapon büntetnének meg? Persze megkérdezhetem a beszállítómtól, akinek nagy valószínűséggel nincs előregisztrációs kötelezettsége (ami ráadásul a REACH szerint nem is kötelezettség, csak egy lehetőség, az azonnali regisztrációs kötelezettség elhalasztására bevezetett anyagok esetén). Tehát jó esetben tovább kérdezi az ő beszállítóit. Szerencsés esetben a kérdés eljut a címzetthez, a felelőshöz, az adott anyag gyártójához vagy importálójához. Ő aztán vagy válaszol vagy nem. Utána a válasznak visszafelé el kell(ene) jutnia hozzám, hogy én igazolhassam a vevő felé, hogy az adott anyag előregisztrálva van. És tessék mondani, hány előregisztrálandó anyag van, mondjuk egy festékben? Legalább 5-10. Ezekről az előregisztráció megtörténtének a biztos információját fizikai lehetetlenség összegyűjteni. Milyen alapon, milyen bizonyítékok alapján fogja leszedetni az ÁNTSZ a polcokról a festékeket????

    A REACH 5. cikke alapján a regisztrációs kötelezettséggel bíró anyag, tisztán, készítményben vagy árucikkben, ha nincs regisztrálva, nem gyártható és nem hozható forgalomba. Ha valaki nem előregisztrál, de gyárt vagy importál 1 t/év felett, azonnali regisztrációs kötelezettsége van. Ha ennek sem felel meg, ami valószínű, akkor igaz az, hogy le kell állnia a gyártással-importtal, Az is igaz, hogy egy ilyen anyag nem hozható forgalomba, tehát ha pl. egy készítmény összekeverő ilyen anyagot kever be a készítményébe, az vét az 5. cikk ellen. De a felhasználást semmi sem tiltja! És a felhasználó láncokban a forgalomba hozást pedig praktikusan nem lehet ellenőrizni.

    A további felhasználók REACH kötelezettségeit az V. cím tárgyalja. Ha gondosan elolvassuk ezt, és az egész REACH-et, az is kiderül, hogy olyan sincs sehol sem leírva, hogy a nem regisztrált (tehát most nem az előregisztrációról beszélek) anyagot sem használhatják. A megfelelő határidőig nem regisztrált anyagot a gyártó-importáló nem hozhatja forgalomba, ez OK. De a felhasználóra ezt sehol sem állítja a REACH, hogy nem használhatja. Ennél sokkal kevesebbet (de sokkal fontosabbat) követel meg: ha van a biztonsági adatlap mellett expozíciós forgatókönyv, aszerint kell eljárnia a használatban. Ha pedig ezt nem teszi, és az ő felhasználása egy tonna/év felett van, akkor saját kémiai biztonsági értékeléssel kell a további felhasználáshoz (van rá egy éve, a forgatókönyv kézhezvétele után) a bizonyítékot neki szolgáltatnia. Hogy annak kockázata elfogadható!

    ÖSSZEFOGLALVA: LEHET A BESZÁLLíTÓT KÉRDEZGETNI, MINDEN JOGÁSZ EZT JAVASOLJA, GERGELY ANNA IS, DE SZERINTEM A REACH ALAPVETŐ SZEMLÉLETÉVEL AZ EGÉSZ ELLENTÉTES. A FORDíTOTT IRÁNY A HELYES: A HATÓSÁG ELLENŐRIZZE A GYÁRTÓKAT ÉS IMPORTÁLÓKAT, BÜNTESSE SZIGORÚAN - MEGVAN RÁ A JOGALAPJA ÉS KELLEMES A BíRSÁG ÖSSEGE IS... -HA VÉTENEK, DE HAGYJA BÉKÉN EZZEL A FELHASZNÁLÓI LÁNC KÉSŐBBI SZEREPLŐIT. A MÚLTBAN IS A BIZTONSÁGI ADATLAPOKNÁL EZ A FORDíTOTT MEGKÖZELíTÉS VOLT A HATÓSÁGI MÓDSZER, SZEMLÉLETÉBEN HELYTELENÜL. 

    12.1 Can downstream users continue to use the substance, if it has not been pre-registered?

    The downstream user can use and place on the market, without limitation in time, any batches of the substance that were supplied before the registration obligation of REACH started to apply, i.e. before 1 June 2008, as these batches were not subject to the registration obligation. Any batches that were manufactured, imported or supplied to downstream users after the start of the pre-registration period may be subject to enforcement. In this respect, it should be noted that enforcement of the obligations under REACH is a matter for the national authorities. Downstream users are recommended to contact their suppliers as soon as possible and well before the end of the pre-registration period (1 December 2008) in order to find out about the supplier’s intentions and, where necessary, look for alternative future suppliers. Downstream users may wish to make appropriate contractual arrangements with their suppliers to ensure that pre-registration takes place within the pre-registration period. This concerns substances that have not been registered and that are manufactured or imported in quantities of at least 1 tonne per year per manufacturer/importer, as otherwise there is no need to (pre-)register.

    Additional information can be found in the Guidance on Data Sharing (Section 3.2 – The benefits of pre-registration).

  • Miként célszerű az előregisztrációt elvégezni? Milyen lehetőségek közül lehet választani? Elvileg két alapvető lehetőség van. Szinte mindenkinek, de főként akinek viszonylag kisebb számú anyaga van, és ha a fenti 2-5 lehetőségek vonatkoznak rá, akkor mindenképen a REACH-IT-ban való közvetlen előregisztráció a célszerű. Ehhez előzetesen az előregisztrációt elvégezni akaró céget be kell jelenteni a REACH-IT-ba. Az itt használt login névvel és jelszóval utána újra bejelentkezve és az előregisztrációt választva az anyagot azonosító valamely kód (EC, CAS, összegképlet, bármelyik elég, ilyen célszerűségi sorrendben) beírása után a honlap mögötti adatbázisból kikeresi a mi anyagunkat a program. Így alapvetően nincs probléma  az Anyagazonosítás c. Iránymutatásban elég nehezen érthetően tárgyalt kémiai elnevezésekkel (tehát az elnevezés általában nem szükséges, csak akkor, ha az anyagunkra semmi kódunk nincs). Ha az ilyen - kódnélküli - anyagunk többösszetevőjű, akkor az első összetevő (a legnagyobb koncentrációjú) beírása után ugyanígy, célszerűen EC száma alapján megkerestetjük a következőt és egy tovább kattintással bevisszük. A program magától képezi a "Reaction mass of (x, y, z, stb.) típusú nevet. Ezután már csak a tonnás tartomány és a regisztrációs határidő megadása a kötelező. Ne felejtsük, hogy a tonnás tartományból a négyfélét (1-10-100-1000 és nagyobb ezer), míg határidőből csak háromfélét (2010, 2013 és 2018) lehet és kell választani. Egy kattintás, és a beírt adatainkat vissza megmutatja a program (mint a bankátutalásnál). Ezt a tovább gombbal elfogadva azonnali azonosítót, majd az REACH IT honlapon található levélládánkban lévő üzenetben előregisztrációs számot és az egészről - nehezen megtalálható helyről letölthető - pdf fájlt nyerhetünk. Két utóbbit mutogathatjuk a Hatóságnak annak igazolására, hogy elvégeztük a kötelességünket (vagy küldhetjük el a vevőinknek, ha gondoljuk, de ettől a legtöbb komoly cég a tapasztalatom szerint tartózkodik!!!! Azért, mert a pdf fájlban látható a tonnás tartomány is, ami bizalmas információ lehet). Megadhatók egyéb, nem kötelező adatok is, de azokat nem részletezem itt..

  • Melyik a másik bonyolultabb lehetőség az előregisztrációra? Ezek lényege, hogy külön, "otthon" készítjük el azt az XML fájlt, melyet feltöltünk a REACH-IT-re előregisztrációként. Az XML fájl létrehozására több módszer van. Az első a IUCLID-5 segítségével hozza ezt létre. Ezt nagyvállalatoknál lehet célszerű alkalmazni, ahol sok regisztrálandó anyag van, és főként megfelelő személyzet, akik már tanulják-tanulták a IUCLID-5 program kezelését, vagy ha az adataik úgyis megfelelő adatbázisban találhatóak. Ugyanis a http://iuclid.eu honlapról letölthető programhoz ugyanonnan letölthető az előregisztrációs plug-in (a letöltés után a megfelelő összecsomagolt könyvtárat kell a megfelelő IUCLID könyvtárba átmásolni, majd újraindítás után már működik is az előregisztrációs plugin. Ennek egyetlen előnye - a bonyolultságán túl - hogy az anyagainkat csak egyszer kell bevinni, és azok mind az előregisztrációhoz, mind a regisztrációhoz alkalmazhatóak. Tekintetbe véve a fenti, igen egyszerű és gyors közvetlen módszert, a IUCLID használata még sok anyag esetén is megfontolandó, hiszen az előregisztráció mindjárt itt van, a regisztrációhoz - mert ahhoz kötelező - majd úgyis megtanuljuk a IULCID-5 használatát. Azoknál a vállalatoknál, ahol meglévő adatbázisban vannak az anyagok, akár a IUCLID-ba való export (nem ismeretes ennek a módszere és lehet, hogy copywrite is tiltja) illetve a saját adatbázisból XML fájl előállítása és a megfelelő féléves ablak alatt a REACH-IT-ra való feltöltése is megoldás. Végülis a IUCLID-5 előregisztrációs plugin-je sem csinál mást, csak néhány kattintással (pont ugyanannyival, mint a közvetlen előregisztrációnál) létrehozza a megfelelő XML fájlt, amit külön kell feltöltenünk a REACH-IT-ra. Ugyancsak lehet XML fájlt nyerni egy sokkal könnyebb módon is: a Cefic és a CONCAWE létrehozott egy olyan Excel fájlt, makrókkal, melybe az adatainkat beírva (vagy a saját adatbázisból exportálva) egy kattintással létrejön a REACH-IT-re feltölthető XML fájl. A használata egyszerű, kényelmes, és főleg akkor időtakarékos, ha sok anyagunk van, ahhoz sok hasonló anyagot (esetleg több anyaghoz ugyanazon hasonló anyagokat), akarunk bevinni, mert mindent csak egyszer kell beadni. Ugyanez vonatkozik a kontakt személyre is: nagyon intelligens módon csak egyszer kell bevinni ezeket akár minden anyaghoz külön, vagy ha egyetlen kontakt személyünk van. Az Excel fájl ingyen letölthető innen.

  •  Mik azok az azonosító adatok, melyeket az előzetes regisztrációhoz be kell "nyújtani"? Az anyag azonosító adatait (név, EC és CAS szám, de ebből a fentiek szerint egy is elég, a többit a REACH-IT háttérben futó adatbázisa automatikusan "hozzáadja") a kereszthivatkozásra alkalmas anyagok azonosítóit (ez opcionális), a vállalkozás azonosítását (név, cím, kontakt személy neve és e-mail: ezt a jogi bejelentkezésnél tesszük meg, az előregisztrációnál ez már megvan), a várható regisztrációs volumentartományt és határidőt (nyilván nem kötelező erővel, pontosabban ezt célszerű alkalmanként, ha szükséges módosítani, hiszen a saját nemzeti hatóságunk lekérdezheti az előregisztrációink adatait és ez alapján jön ellenőrizni...), a harmadik fél, mint képviselő azonosítóit (ha akar ilyet a vállalkozás, de neki még az előregisztrációnk előtt meg kell szereznie a jogi azonosítást egy bejelentkezéssel) és hogy vállal-e szervezői szerepet a cserefórumban. A benyújtás legegyszerűbben az Interneten, legördülő menüben, mögöttes adatbázis segítségével történik (a részletekről lásd az 1. kérdést).

  • Jól értettem az előadáson, hogy az IUCLID-on keresztül kell majd elő-regisztrálni, melynek lesz majd egy egyszerűsített modulja, ami ezt a célt szolgálja? Ez azt is jelenti, hogy egyelőre(2008) az IUCLID pillanatnyilag elérhető részeit nem is kell használnunk? Sajnos nem pontosan értette. Mindenkinek azt mondom, hogy előregisztrálni az Interneten keresztül a REACH-IT honlapon kell, legördülő menükből, háttérben futó adatbázisból, igen kényelmesen választhatóan. A IUCLID-nak van már egy un plug-in-je, ami elő tud állítani egy olyan XML fájlt, amit ugyanezen a REACH-IT honlapon keresztül fel kell tölteni a nagytiszteletű Ügynökségnek, hogy meglegyen az előregisztráció. Ez egy második, független lehetőség. Az első sokkal egyszerűbb. Az Európai Vegyipari Tanács, a Cefic, is kifejlesztett egy olyan programot, mely Excelben lévő adatokat átkonvertál ilyen XML fájlba. Ez ingyenesen hozzáférhető.  Ez a "kötegelt" elő-regisztráció a szokásos, fájl upload/feltöltési technikával működik, természetesen bejelentkezés után.

  • Az előregisztráció során egy úgynevezett "felfutó terméknél" mekkora tonnás mennyiséget kell megadni? A kérdéses anyagot  2007-ben kezdtük el gyártani, vagyis csak ebből az évből van mennyiség adatunk. Végezzünk becslést ezzel kapcsolatban? Gondolom, nagyobb mennyiségi tartományt érdemes megadni?  Nem, az aktuálisat. Inkább az a célszerű, hogy minden évben aktualizálják az előregisztrációs honlapon. Mindent lehet változtatni, kivéve természetesen az anyagot és azt, hogy milyen azonosítójú cég (Ez az un. UUID kifejezés) előregisztrálta azt az anyagot!  

  • Az előregisztráció során mely anyagokat kell előregisztrálnunk a  bevezetett anyagok tekintetében, amelyek a 2008.06.01-től kerülnek beszállításra a cégünk tevékenysége folyamán, vagy pedig a 2007.06.01-től kezdődött felkészülési időszaktól kezdődően? Hogy pontosítsunk: 2007-től nem a felkészülési időszak kezdődött, hanem a REACH hatályba lépett. De bizonyos részeket csak 2008-tól kell alkalmazni. A kérdésre a válasz: a 2008. június 1-től "beszállított" (importált és persze a gyártott, visszanyert, árucikkbe rakott) anyagokat. De ha ezt nem tesszük meg, akkor a mondjuk 2008 augusztusában egyetlen egyszer behozott(gyártott, visszanyert, stb.) 3 tonna anyagért 2008. december 1. után már büntetést fizetünk a magyar hatóságnak, ha észreveszi.  

  • Felelőségre vonható-e az a cég, aki csak felhasznál egy anyagot azért, mert a beszállítója azt nem előregisztrálta? A saját jogi értelmezésem alapján nem, hiszen hivatalosan nem is kaphat erről a REACH jogi követelményei alapján senkitől információt. A beszállítót se kötelezi a REACH ilyen információ kiadására. Persze a hatóság lekérdezheti a REACH-IT-ről és tudhatja. Sajnos egész Európa attól hangos, hogy jogtalan a nem előregisztrált anyagok december 1. utáni felhasználása. Ezért jönnek-mennek ez ügyben az Email-ek. A javaslatom az, hogy mutassa meg az ezt reklamáló hatósági személy, hogy melyik REACH cikk alapján akarja a felhasználót bírságolni és ha mégis, tessék nyugodtan a bíróságra menni jogorvoslatért. Szinte biztos a siker, mert jogtalan a bírság. Más lesz a helyzet a nem regisztrált anyagok felhasználásával, de ott is csak a veszélyes és az egy tonna feletti mennyiségben használt anyagok esetén van - szerintem - ilyen jogi következmény, hogy nem regisztrált anyagokat nem lehet használni sem.

  • Miként tudhatja meg egy felhasználó, hogy a beszállítója (vagy annak beszállítói) regisztrálták az általa használta anyagot, illetve a készítmény anyagösszetevőit? Gyakorlatilag sehogy. Most folyik egy Internetes kérdezz-felelek játék ez ügyben, de tapasztalatból mondhatom, hogy teljes és zárt információt erről képtelenség szerezni. A beszállítót semmi sem kötelezi ilyen információ kiadására. Ha nyilatkozik az előregisztrációs szándékáról, az még nem előregisztráció. Ha elküldi az előregisztrációs számát, nem tudjuk ellenőrizni, hogy az egy valódi szám-e (biztos, hogy 05-tel kell kezdődnie, és 0000-val kell végződnie. A 05 után kötőjellel egy tízjegyű azonosító következik, majd egy kétjegyű ellenőrző szám (nem tudom hogyan képezik). Ezután jön a négy 0, mert előregisztrációnál nincs közös beadás, mint mondjuk regisztrációnál vagy engedélykérésnél. ahol a közösen beadott dokumentumokat különböztetik itt meg egy sorszámmal. Ha elküldi az előregisztráció után letölthető pdf fájlt, az már kevésbé "hamosítható", de ezt a cégek nagy része nem akarja átadni, mivel ebben szerepel a tonnás tartománya is, amit bizalmas információnak tekint. Az ECHA is így tekinti, ezért a hatóságok, akik pedig simán lekérdezhetik akármelyik cég, vagy akármelyik anyag előregisztrációit, nem adják ki azt az információt, hogy előregisztrált-e valamelyik cég. 2009. január elsején is csak az anyaglistát teszik közzé, amit a cégek előregisztráltak és a legkorábbi regisztrációs határidőt, amit adott anyaghoz megadtak. Cégnevet nem!

  • Az anyagomról, amit előregisztrálni szeretnék, nincs semmilyen azonosító számom (CAS szám, EC szám). Mi a teendőm? Az előregisztrációs honlapon az anyagazonosítás részben lehetőség van arra, hogy az anyag neve alapján is keressek. Mivel gyakran nehéz kitalálni, hogy a REACH-IT mögötti adatbázis milyen elnevezést használ, célszerű valamilyen - biztosan szereplő - töredéknevet beírni a keresőbe a * karakterek közé. Ekkor minden, pl. *isocyanate* részt tartalmazó név megjelenik. A listából már könnyen kiválaszthatom azt az anyagot, mely az enyim (vagy a legjobban hasonlít hozzá). Csak ha semmi sem sikerül, akkor kell az előregisztrációt ugyanezen keresőlap felsőbb részén található chemical name-re kattintva és aztán az általunk szerkesztett teljes angol név beírásával indítanunk. Ennek nagy hátránya, hogy nagyon valószínűtlen, hogy mások ugyanúgy nevezik el a terméküket, pedig kémiailag pont ugyanazt gyártják. A keresőmotor itt is működik és ha véletlenül szerepel ugyanilyen név az EC adatbázisban, még itt is jelzi a REACH-IT. A név megalkotásánál vegyük figyelembe az Anyagazonosítás c. iránymutatás alkalmazását, illetve célszerű a több néven való előregisztráció.

  • Ipari sztearinsavat gyártok faggyúzsír hidrolízisével és finomító hidrogénezésével. Milyen anyagot kell előregisztrálnom? A válaszban rá szeretnék mutatni az eddigi előregisztrációk tapasztalataira. Egy ilyen termék - a kiindulási faggyúzsírtól függően - 70% sztearinsavat, 30% palmitinsavat és kis mennyiségben egyéb zsírsavakat tartalmaz. Az Anyagazonosítás c. iránymutatás alapján az első döntésem az kell legyen, hogy ez meghatározott összetételű anyag-e vagy UVCB (bizonytalan és változó összetételű). Hát attól függ, végülis szabadon dönthetek a két lehetőség között. Ha meghatározott összetételűnek tekintem, akkor az előregisztrációhoz először beviszem a sztearinsavat (a tisztát, a saját EC számával), majd a REACH-IT kérdésére jelzem, hogy van másik, 10%-nál nagyobb összetevő és beviszem a palmitinsavat (a tisztát, a saját EC számával). Ezután mondom, hogy nincs több összetevő 10% felett. A REACH-IT képez nekem egy Reaction mass of stearic acid and palmitic acid típusú nevet (persze EC szám nélkül) és ez lesz, amit előregisztáltam. Ha viszont a termékemet UVCB anyagnak tekintem, akkor a folyamatot kell leírnom. Ha rákeresek a Tallow (faggyú) szóra, mint nyersanyagra, hamar előjön a Fatty Acid tallow, hydrogenated nevű, a folyamatomat tökéletesen leíró anyagnév, melynek EC száma: 263-130-9. Ezt egyszerűen kiválasztva előregisztrálhatom. Ha tovább kutakodok, találhatok egy olyan anyagot is, melynek neve: Fatty Acid, C16-18, ez is jól leírja a termékemet, EC száma: 266-928-5. Ha gondolom, ezt is választhatom, ez is UVCB anyag, csak más elnevezésformával. Ami az érdekes, hogy az eddigi előregisztrációs gyakorlatban, sem az egyik, sem a másik nem gyakori (10-10 körüli előregisztráció szeptember végéig). Ezzel szemben a tiszta sztearinsavat (mely az ipari gyakorlatban szinte alig fordul elő) EC: 200-313-4, már közel százan előregisztrálták. A palmitinsavat is 200-312-9 több, mint harmincan. Tehát az ipar néha nem az elvileg helyes megoldásokat, hanem valami egész mást követ.

     

bottom of page