Körtvélyessy Gyula honlapja
Honnan szerezhetem meg a CLP osztályozást egy anyagra?
Jogi alapok
Igazából a jogi követelmény a meghatározó: ki fogadhatja el a szállító osztályozását és kinek kell alapos vizsgálattal ellenőrizni azt. A források a következők, a kötelezővel kezdem:
1. Nagyon sok, főként CMR anyagra, sok növényvédőszerre, Európa szintű, un harmonizált osztályozást alakítottak ki. A CLP rendelet VI. mellékletében található meg az anyaglista a régi, 44/2000 és az új, CLP rendelet szerinti osztályozással. Figyelem! Rendszeresek az ATP-k, melyek megújítják és módosítják a listát. Legjobb hely az aktuális megtalálására az Ügynökség keresőmotorja: www.echa.eu . Itt a CLP bejelentési adatbázis tartalmazza a legfrissebb ATP adatát is, valamint az összes jogi előkészítő aktust (szándékot, Internetes konzultációt, azokra a választ, stb.).
Ez az osztályozás mindenkire nézve kötelező, két kivétellel és egy fontos megjegyzéssel. Ha csillaggal jelölik, akkor elég bizonytalanok voltak a régi átírásával és lehet általában a szigorúbbat, de néha enyhébbet, alkalmazni - megjelölve - ha az adatok azt bizonyítják. Másrészt sok végpontra (korrózió, tűzveszélyesség, STOT, környezet) nem osztályoztak, ez azt jelenti, hogy a nem osztályozott végpontokra a forgalomba hozónak ezt úgyanúgy el kell végeznie, mintha nem lenne az anyag - más, leginkább CMR végpontokra - harmonizált osztályozású. Fontos megjegyezni azt is, hogy hiába rákkeltő pl. egy olajszármazék a harmonizált osztályozási listában, ha nincs benne 0,1% felett benzol, lehet nem rákkeltőnek besorolni. Ezt a lehetőséget mindig a megjegyzés oszlop mutatja, akár a CLP rendeletben, akár az osztályozás-bejelentési listában. Ennek alkalmazásakor célszerű erre utalni pl. a biztonsági adatlapban, de érdekes módon ez nem jogi előírás.
Az Ügynökség nyitóoldalán kitűnő keresőmotor érhető el, ebben megtalálható a legfrisebb CLP ATP és a többezer 2010-13-s regisztráció CLP besorolásai is. Ez utóbbiak igen megalapozottak, hiszen az érdekelt ipari szereplők az összes meglévő vizsgálat figyelembevételével hozták meg a SIEF-ben a döntést. Persze csak az adott - sajnos igen gyakran nem publikált - összetételű, szenyezettségű - anyagra vonatkozik ez a besorolás. Praktikusan az adott anyag CAS számát írjuk be az Ügynökség honlapjának jobb felső sarkába és nézzük meg, ha regisztrált, a regisztrációs dokumentumot és minden esetben az osztályozás-bejelentési adatbázist is. Ha több név jön be, célszerű mindegyiket végignézni, bár igen gyakran ugyanoda vezetnek. Itt látható minden egyéb, az adott anyagra vonatkozó folyamat is: átosztályozási szándék, újabb vizsgálatok előírása, jelöltlista, engedélyezés, korlátozás, stb. Leginkább a regisztrációt és a CLP osztályozási listát kell megnéznünk.
2. A beérkező anyagokra kapott címke és biztonsági adatlap osztályozása meghatározó jelentőségű a fogadó részére. Az átadó felelősséget vállal ezért az osztályozásért, csak vele való egyeztetés után szabad ezen módosítani. Még a hatóságnak sincs joga a fogadónál ilyet kötelezően előírni (jogszabályi lehetősége sincs rá!!). Nincs sehol előírva, de célszerű a fogadónak az 1. pont alapján a regisztrációban-osztályozásbejelentésben minden beérkező anyagot ellenőrizni (ez legyen az irányítási rendszer része) és eltérés esetén jelezni a beszállítónál. Ez a keverő vállalkozások számára a legkomolyabb követelmény, hiszen a CLP rendelet szerint minden forrást fel kell tárniuk, hogy az általuk készített keverék veszélyességi osztályzásáról dönteni tudjanak. A végfelhasználóknál a rendelet lehetőséget ad, hogy "átvegyék" a szállító osztályozását: ennek a mondatnak a jogi ereje a szállítói szerződések függvénye. De még a végfelhasználóknak is célszerű ellenőrizni legalább a rákkeltő besorolást és azt, hogy szerepel-e valamely anyag a 25/2000 EüM-SzCsM rendeletben, tehát munkahelyi határérték vonatkozik-e rá. Ezt a nyugati cégek gyakran pontatlanul adják meg a 8.1.-ben, mert nem tudják, hogy nálunk vagy másfélszerannyi anyag van a rendeletben, mint az EU-ban.
3. Lehetnek olyan anyagok, melyek sem nem harmonizált osztályozásúak és regisztrációjuk sem történt meg. A fenti linken elérhető CLP bejelentések segíthetnek az osztályozásban ekkor is. Sajnos egy-egy anyagra 5-10 eltérő osztályozás is található, mindig megadva - és ez lehet a választás alapja - hogy hányan jelentették be az adott osztályozással az adott anyagot. Az is lehet, hogy amit látunk, az a jéghegy csúcsa, hiszen lehet, hogy az adott anyagot a forgalmazók 99%-a nem veszélyesnek osztályozta és ezért be sem jelentette és mi csak azt az 1%-ot látjuk a háromféle osztálybasorolással, akik veszélyesnek gondolták a saját terméküket, és ezért bejelentették.
5 Végül pedig a Merck vagy a www.sigmaaldrich.hu oldalon is találhatunk biztonsági adatlapokat anyagokra és azokban CLP osztályozásokat. Mivel finomvegyszer rengeteg van, ha máshol nem, itt biztos találunk az anyagunkra adatot.
Kérdések és válaszok
-
A biztonsági adatlapok anyagainak/készítményeinek besorolásával kapcsolatosan kaptunk az ÁNTSZ-től már olyan visszajelzést, hogy a 3/2006 (I.26.) EÜM rendelet (EU-jegyzék) már nem érvényes(?!) , a Reach szerint kell dolgozni. A Reach rendelet viszont nem tartalmazza az általános anyagok besorolásait. Ez izgalmas, mert hivatalosan még nem vonták ezt vissza, kérdésemre nekem is persze azt mondták – nem mondhattak mást – hogy nincs jogi értéke. A vicces az, hogy a rendelet közli, hogy az EU jegyzék a 2. melléklet, de az hiányzik... De a válasz más szempontból is helytelen, mert a besorolást illetően jól látja: nem a REACH tartalmazza ezt, hanem a CLP rendelet. Ez 2009. január 20-ától hatályos nálunk is (mert rendelet). Amennyiben ellenőrizni szeretném a gyártó besorolását adott anyagra, most a 3/2006 (I.26.) EÜM rendelet EU-jegyzékét kell nézni, vagy az 1272/2008/EK GHS rendeletet, ill. azt még nem tudtam tételesen átnézni, hogy az 1272/2008/EK GHS rendeletet VI. melléklet 3.2 táblázata megegyezik-e a 3/2006 (I.26.) EÜM rendelet EU-jegyzékével. (esetleg onnan lett átemelve a 3.2. táblázatba?) Két okból nem egyezik: az egyik magyar (persze ez a fenti magyar rendeletben már nincs benne, de az ANTSZ honlapjáról letölthető. Figyelem, ezt a linket soha nem találja meg az antsz.hu-n..), a másik csak angol (még a magyar rendeletszövegben is, mert senki se volt hajlandó lefordítani). A másik, hogy javítottak hibákat, és beraktak új, harmonizáltan osztályozott anyagokat. Figyelni kell, lehet, hogy még a konszolidált CLP rendeletben sincs benne minden aktualizálás. A CLP (nem a GHS) a helyes név
-
Hogyan találom meg a CLP rendeletet. Beírja a fenti rendeletszámot 1272/2008 az EUR LEX keresőbe és ott azt az opciót választja, ahol nemcsak a szöveg, hanem a bibliográfiai adatok is vannak. Ott minden aktuális információt megtalál:
http://eur-lex.europa.eu/RECH_naturel.do
ne felejtse el jobboldalt fenn magyar nyelvet választani a keresés megindítása előtt.