top of page

Milyen reakciók mehetnek végbe, mikor vizes oldatokat keverünk össze? Hogyan befolyásolja ez a CLP osztályozást?

 

 

 

 

 

 

 

Mikor egy anyagot vízben oldunk, az esetek igen nagy részében kémiai reakció (mi is az: az elektronok relatív helyzetének elmozdulása az atommagokhoz képest)  megy végbe. Felsorolom alább a fokozatokat a kémiai reakció „mértékéről”.

  • Aceton: a dipól-dipól kölcsönhatás helyett aceton-víz hidrogénhidak jönnek létre

  • Etanol: az etanol-etanol hidrogénkötések helyett etanol-víz hidrogénkötések jönnek létre. Az etanolmolekulák igen kis része oxóniumionokra és etoxilát anionokra dissszociál.

  • Konyhasó: az ionos kötések szakadnak (elektrolitikus disszociáció!), helyette több vízmolekulával szolvatált (hidratált) nátriumionok és kloridionok rohangálnak az oldatban. Ezek a vízmolekulák folyamatosan lesodródnak és újra bekötnek az ionokhoz.

  • Sósav: a kovalens kötés szakad, oxóniumionok sok vizzel szolvatálva és kloridionok (úgyszintén szolvatálva) jönnek létre.

  • Vízmentes réz-szulfát: az elektrolitos disszociáció után réz-víz akvakomplexek jönnek létre, a színtelen réz-szulfát megkékül. Ezek a vizmolekulák már stabilabban kötödnek a rézhez, mint a nátriumhoz (d-pályák jobban igénybe vannak véve….), persze azért dinamikus egyensúlyben le- és felugrálnak a rézionra.

  • Réz-szulfát oldat és EDTA nátrium oldat elegyítése. A szulfáttal és a nátriummal nem történik semmi, kóvályognak víz hidrátburkukkal, nem tudva arról, hogy már nem a rézhez, illetve az EDTA-hoz "tartoznak". A rézionhoz az előbbihez képest sokkal szorosabban hozzáragad az EDTA, mint igazi komplexképző. Nem jelenti ez azt, hogy ezek nem ugrálnak le ugyanúgy dinamikusan, mint az akvakomplex, de a jelentős stabilitási állandó miatt azt igen, hogy amíg van jelentős mennyiségű szabad rézion, addig a szabad EDTA savmaradékionok mennyisége (egyensúlyi koncentrációja) igen kicsi és fordítva.

  • Mindenféle sóképzés vízben: pl. savakból és bázisokból, mikoris az egyetlen reakció, hogy a hidrogénből (ez a savakban tiszta állapotban általában kovalensen kötött, csak ha vizes savoldatból indulunk ki, akkor van oxóniumion) és a hidroxidionból víz lesz, mint fő reakció. Ahogy ezt a gyerekeimnek szemléltettem: a savmaradékion és a bázis kationrésze nagyjából észre sem veszi, hogy történt körülötte valami. Gondoljunk egy vizes sósavoldat és egy NaOH oldat elegyítésére. Sem az kloridion, sem a nátriumion nem vesz észre semmit a történtekből, továbbra is kóvályognak erre-arra. A szabad oxóniumionok és hidroxidionok száma töredékére esik. ez a kémiai reakció.

  • Kovalens molekulák hidrolízise. Ez az igazi reakció, pl. etilacetát vagy zsírok-olajok elszappanosítása. Ez akkor érdekes a mostani tárgyalásunkhoz, ha a termékből nem nyernek ki semmit, a szapant, úgy ahogy van, értékesítik. Nyilván mind REACH, mind CLP kötelezettségek is létrejönnek.

bottom of page