top of page

Konzerváló hatású izotiazolonok, CIT/MIT/BIT és társaik

 

 

 

 

 

Ezek az anyagok igen hatásosak és széleskorűen használatosak a vizes termékek konzerválásában. Vízbázisú festékek, lemosók, kézfertőtlenítők, öblítő, mosó- és mosogatószerek szinte mind tartalmazzák ezeket. Kémiailag mind a nem-szeretett formaldehid "bújtatott" változatai, ezért is van, hogy előbb utóbb el is fogynak és így hatásukat vesztik. 

Amiért külön beszélni kell róluk az a 2015. június 1-én bevezetett CLP rendelet módosítás és a kezelt árucikkek új fogalma. Haladjunk lépésről lépésre:

1. Ezek az anyagok bőr- és/vagy inhalációs érzékenyítő besorolással rendelkeznek. Ráadásul a CLP rendeletben meghatározott fogalom, a specifikus koncentrációs határérték is vonatkozik rájuk. Ez azt jelenti, hogy a CLP osztályozás-bejelentésben és/vagy a regisztrációban és/vagy a hatóság által megállapítva, az általános határértéknél sokkal szigorúbb határérték szabja meg, hogy az adott keverék, mely ezeket tartalmazza, érzékenyítő besorolást kap-e, vagy nem.

2. 2015. június 1-vel ráadásul a CLP rendelet bevezette az un "kiváltási határérték" fogalmát. Ez azt jelenti, hogy ha a fenti anyagok koncentrációja nem éri el a specifikus (vagy akár, más anyagoknál, ahol nincs specifikus, akkor az általános) határértéket, de annak tizedénél (ez a kiváltási határérték) nagyobb, akkor a címkére mindenképpen rá kell írni ezt az anyagot (és az adatlapba is a 3.2.-be), hogy a felhasználó tudja. Ez azért kell, mert lehet, hogy valamilyik dolgozó már beérzékenyedett erre, és akkor neki semmi sem elég kevés: nem szabad a termékkel dolgoznia.

3. Ezek a specifikus határértékek (és a tizede, a kiváltási határérték) a következők (figyelembe véve a 2018-s szigorítást):

CAS szám                            Név                                                                 Rövid név               Specifikus limit ppm                    Kiváltási limit ppm

26530-20-1        2-Octyl-4-isothiazolin-3-one                                            OIT                                  ≥ 500                                               ≥50

26172-55-4        2-Methyl-5-chloro-3-isothiazolone                                 CIT                                ≥15 (CIT/MIT)                               ≥1.5 (CIT/MIT)

2682-20-4          2-Methyl-3-isothiazolone                                                MIT                                 ≥15                                         ≥1,5

2634-33-5          1,2-Benzoisothiazol-3-one                                              BIT                                  ≥ 500                                            ≥50

A MIT-nél azért van a specifikus limit mellett CIT/MIT, mert ez a vegyyület tisztán, CIT formájában nem fordul elő, mert együtt képződik a CIT és a MIT. Ezzel szemben a MIT külön is gyártható, de a limitjét 2018-ban hasonították a CIT-hez.

4. Kétféle felhasználási lehetőségről fontos említést tenni:

- ha a termék egy keverék (festék, mosogatószer, stb.), és a bekevert fenti konzerválószer meggátolja a termék tönkremenetelét (in-can preservative). Ekkor a termék kezelt árucikknak számít a biocid rendeletben, ami azt jelenti, hogy függetlenül a fenti százaléktól (specifikus vagy kiváltási), a címkén fel kell tüntetni a tudatosan belerakott biocidot (akár izotiazolon, akár másféle). Ha magának a terméknek is biocid funkciót ad a bekevert biocid, akkor a kapott keverék biocid termékké "lép elő". Arra pedig engedélyezés, és megint csak bármilyen kevés hatóanyag feltüntetése kötelező, tehát megint nem számítanak a fenti százalékok.

- ha a termék egy árucikk, amibe betesszük a biocidot, akkor két alternatíva van.

      - a berakott biocid mint elsődleges funkcó biocid hatást ad a terméknek. Akkor ezzel az megszűnik árucikk lenni (már nem a forma és a kialakítás adja a funkcót, hanem a belerakott biocid). Ezzel az keveréké válik, CLP szerint osztályozni kell, ha veszélyes címkézni és adatlapot adni mellé. Ilyen lehet pl. egy fertőtlenítő törlőkendő.

      - ha a berakott biocid nem elsődleges funkcót ad az árucikknek, vagy semmilyent, akkor az kezelt árucikké válik és a címkéjén meg kell adni a belerakott biocid mennyiségét, akármilyen kevés is legyen az.

A biztonsági adatlapban a 2.2. alpontban ezeket (és más) biocid hatóanyagokat mindenképpen, koncentrációtól függetlenül fel kell tüntetni. Ha a keverék nem veszélyes, de kérésre adatlapot kell adni, akkor a 3.2.-ben a kiváltási határérték feletti hatóanyagokat kell felsorolni. Ezeket a 2,2.-ben és a címkén az EUH208 mondatban kell szerepeltetni, a kisebb mennyiségeket enélkül is lehet, de persze egyszerűbb ezeket is berakni az EUH mondatba.

Ha a termék nem veszélyes és kérésre sem kellene adatlapot adnunk (de botor módon adunk), akkor is a címkén minden biocid hatóanyagot szerepeltetni kell (és a 2.2. alpontban). A 3.2.-ben nem kell a biocidokat felsorolni. 

 

 

 

bottom of page