top of page

A biocid rendelet 95. cikke

 

 

 

 

 

Internet linkek

Az Ügynökség iránymutatása angolul

A lista a hatóanyag és biocid termék szállítókkal (csak ezektől lehet - közvetlenül vagy közvetve - 2015 szeptember 1. után az adott hatóanyagot vagy terméket az adott terméktipusban történő felhasználásra vásárolni és forgalmazni (be kell kattintani a jogi négyzetet és aztán az alatta lévő linkről letölteni a listát)

Kérdések és válaszok a 95. listára való kerüléssel kapcsolatban (angolul)

 

Ez az a cikk, mely most, 2015. nyarán talán a legtöbb fejfájást okozza a biocidokkal foglalkozó vállalkozásoknak (márpedig ebből nagyon sok van). Ennek az az oka, hogy 2015. szeptember 1-től a biocidokkal foglalkozóként a következő opciók közül választhatok:

  • ha biocid hatóanyagot gyártok vagy importálok, akkor vagy ezt nem adom el biocidként, vagy már rajta vagyok a listán, vagy rá kell kerülnöm. (a rendelet lehetővé teszi, hogy a szállítói láncomban egy későbbi szereplő rákerüljön a listára, akár mint hatóanyag szállító, akár mint biocid termék szállító, tehát attól, hogy a gyártónak/importőrnek nem érdeke, hogy rákerüljön, a termékét még használhatják erre a célre).

  • ha biocid terméket hozok forgalomba (összekeverés után vagy magát a keveréket importálom, ez is megvalósítja a forgalomba hozás aktusát), akkor szeptember 1. után 1. ha keverek, csak olyan  hatóanyagot használhatok, amelynek a gyártója vagy importőre rajta van a listán (vagy nekem kell rákerülni) 2. ha pedig importálok, akkor nekem is rajta kell lenni a listán, vagy a nem közösségi gyártónak kell rajta lennie egy EU képviselőn keresztül.

  • ha biocid terméket vagy hatóanyagot kereskedőként vagy áttöltőként forgalmazok, akkor - ha gondolom, én is rákerülhetek a listára - de elég, ha a szállítói láncomban valakinek (leginkább az első tagnak) kell rajt lennie a listán

  • ha biocid terméket végfelhasználóként használok, nincs kötelezettségem (de jó ha megkérdezem. Elvben benne kellene lennie a biztonsági adatlap 15. szakaszában ennek, erre lenne való, de persze senki se tette eddig bele)

A listára való rákerüléshez először meg kell kérdezni az Ügynökséget. Az egész az adatmegosztásról szól, hiszen ezt azért találták ki, hogy azok a vállalkozások, akik részt vettek a hatóanyag felülvizsgálati programban és sok pénzt fizettek a vizsgálatokért és annak a nemzeti hatóságnak a munkájáért, aki vitte az adott hatóanyag, adott terméktípusában a felülvizsgálatot (raportőr) kapják vissza ezt a befektetést. 2015-ig mindenki szabadon importálhatott, gyárthatott és keverhetett be a felülvizsgálati programban szereplő és még nem elutasított jóváhagyású hatóanyagokat biocid termékekbe és szabadon értékesíthette ezeket, ha az adott országban megszerezte az engedélyt. A 95. cikk arról szól, hogy ebbe a felülvizsgálat milliárdos (per anyag) költségébe száljanak be ezen utóbbi szabadúszók.

Tehát az Ügynökségtől a vizsgálatok megosztására kérdezünk rá. HIszen mint első lehetőség úgy is felkerülhetünk, hogy beadunk egy teljes dossziét az adott hatóanyagról. A legtöbb információ a legtöbb anyagról közleményekben jelent meg, mindenki elérheti és felhasználhatja. Jól látszott ez a REACH regisztrációkból: cikkeket idéztek. Meg van a lista, hogy milyen vizsgálatokat kell beadni, ha mindre van (nem valószínű), akkor beadhatjuk a teljes dossziét. Ha valami hiányzik, arra kérhetünk az Ügynökségtől infot, hogy van-e valakinek a felülvizsgálati programban (vagy akár a REACH-ben). Ettől akkor csak ezt vagy ezeket a vizsgálatokat kell megvenni.  Végül talán legegyszerűbb a legtöbb cég számára, ha a teljes vizsgálatokra kér hozzáférési felhatalmazást, és azt kérdezi az Ügynökségtől első lépésben, hogy ilyet kitől vagy kiktől lehet venni. Mivel a szükséges vizsgálatok függnek a terméktípustól, amire használni fogják, tehát azt is meg kell adni.

Az Ügynökség által megadott cégekkel megkezdődnek a tárgyalások. A tapasztalat szerint sokkal keményebbek ezek, mint a REACH-ben voltak. Igen sok anyagra úgy gondolják a felülvizsgálati programban résztvevők - ők automatikusan felkerültek a listára - hogy nem adnak ki felhatalmazást, hanem majd így egyeduralkotók lesznek a piacon a belőle készült biocid termékükkel. Tipikus ilyen eset volt a jódos fertőtlenítő. Lehetetlen összegeket kértek a felhatalmazásért, de a jód volt az első hatóanyag, amiből készült biocid termékre az új biocid rendelet szerint az Ügynökségtől kértek termékengedélyt. Nyilván egész Európában egyeduralkodók akarnak lenni, jól összefügg ez azzal, hogy nem akartak hozzáférést adni.

De elvben a biocid rendelet ezt még sokkal inkább nem teszi lehetővé, mint a REACH-nél. Egyrészt az adatmegosztási kötelezettség a 95. cikk listájára való felkerülés érdekében kért felhatalmazásnál nemcsak a gerinces állatokon végzett vizsgálatokra terjed ki (mint a REACH-ben, és mint a hatóanyagok jóváhagyási folyamatában), hanem minden vizsgálatra.

Ha egy hónapon belül nincs eredmény, és igazolni tudjuk, hogy mindent megtettünk, akkor elvben az Ügynökség is magadhatja a felhatalmazást a kért adatok  használatára (aztán az akinél van, perli a költségeit tőlem).

Félreértés ne essék: aki tudja igazolni (hogy hogyan, arról nem szól a rendelet), hogy a szállítója, vagy valaki a szállítói láncán rajta van a listán, annak nincs szüksége hozzáférési felhatalmazásra. Persze később, ha pl. egy biocid termékre engedélyt akar kérni (mert lejárt, vagy mert minden hatóanyagot benne már jóváhagytak), akkor mindenképpen szüksége van a hozzáférési felhatalmazásra, mert csatolni kell. Az iránymutatás egy lábjegyzete szerint ez nem jelenti azt, hogy csak attól veheti a hatóanyagot, aki kiadta a felhatalmazást. Bárkitől, aki rajta van a listán, hiszen nekik is meg kell, hogy legyen vagy az adatuk, vagy a felhatalmazásuk.

Egyebekben szakértek a Vállalkozók Országos Szövetségénél, ahol minden követ megmozgatnak azért, hogy pályázati pénz, támogatás és minden más legyen a kérdés megoldására. M.o-on kb. 1000 kisvállalkozás él a biocidokból, igen sokan kevernek, sokan forgalmaznak, stb. Az az elképzelés, hogy az azonos hatóanyagot használók konzorciumba szerveződnek és csak egy tag fizeti meg a LoA-t, amit összeadnak illetve remélhetőleg állam bácsitól is kapnak, és rajta keresztül vásárolják a többiek is a hatóanyagot. Hihetetlen történeteket mesélnek az előadásaim alatt a jód-maffiáról és hasonlókról.

A VOSZ-nál Dr. Révai-Radics Gábor Úrhoz, a vegyipari szekció elnökéhez lehet fordulni további információkért.

Külön felmerült az a kérdés, hogy mi legyen azokkal a hatóanyag készletekkel, melyek a cégnél vannak, de még nem használt el biocid termékek összekeverésére, és a szállítójuk nincs rajta a listán (és nem is akar felkerülni). Az biocid rendelet első 2013. szeptemberében hatályba lépett verziója még tartalmazott egy lehetőséget, hogy ezek a készletek 2016. szeptember 1-ig még felhasználhatók. De ezt törölték a 2014. április 5-én hatályba lépett rendeletmódosításban (ahol az egész 95. cikket újraírták). Ez jogilag azt jelenti, hogy e hatályba lépés dátuma előtt beszerzett - nem jó szállítótól származó - készletek minden bizonnyal felhasználhatóak 2016. szeptemberéig.

bottom of page