Körtvélyessy Gyula honlapja
Kérdések és válaszok biocid ügyben
-
A mi értelmezésünk szerint a biocidok nem tartoznak a REACH hatálya alá, tehát a biocidjaink biztonsági adatlapjában nem is tüntetünk fel regisztrációs számot. Nem jól gondoljuk? Igen, a biocid hatóanyagokat, ha egy anyagot e célra használnak, erre a célra nem kell regisztrálni (el szoktuk felejteni, hogy a regisztrálni nem anyagot, hanem anyagot és azonosított felhasználásokat kell. A biocid nem tartozik a regisztrálandó felhasználások közé, fel van mentve, ahogy a növszer is. Tehát ha egy terméket pl. kifejezetten biocid termékként adnak el, akkor a benne lévő biocid hatóanyag mellé nem kell regisztrációs szám, még akkor sem, ha egyébként – lásd alább – regisztrálták más felhasználásokra. De a többi, a biocid termékben lévő anyag mellé kell regisztrációs szám, mert ezeknél még a biocid termékben sem „biocid hatóanyag” a felhasználásuk, hanem mondjuk felületaktív anyag, nedvesítő anyag, töltőanyag, stb. De ha nem biocid a felhasználása egy anyagnak ami egyébként biocid hatóanyag is, mondjuk a hipó, hidrogén-peroxid, etanol, akkor azt a nem biocid felhasználásokra regisztrálni kell. DE vegyük végül észre: a biocid hatóanyagok vagy a biocid termékek nincsenek felmentve a REACH alól. Kell melléjük biztonsági adatlap (a REACH szabályozza), vonatkozik rájuk az engedélyezés, vagy a korlátozás
-
Milyen cégekre illetve aktusokra vonatkozik az új EU biocid rendelet? A gyártók (akik kémiailag a hatóanyagot elkészítik (ahogy a REACH-ben, de azok is, akik a biocid terméket keverik össze, ui itt ez utóbbiak is gyártóknak számítanak), illetve az importőrök (akár hatóanyag, akár biocid termék). Nagyon fontos, hogy a biocid rendeletben a forgalmazás az az aktus, ami kiváltja a kötelezettségeket. Megkülönbözteti a rendelet a forgalmazást (ez a folyamatos tevékenység) a forgalomba hozataltól, mely az első forgalomba hozatalt jelenti valamely cég által.
-
Milyen termékekre vonatkozik az új EU biocid rendelet? Magukra a hatóanyagokra. Ezek gyártása, illetve importja (tisztán vagy biocid termékben) csak akkor megengedett, ha a bennük lévő valamennyi hatóanyag létező hatóanyag és nem tagadták még meg a jóváhagyását. Valamint a biocid termékekre és a kezelt árucikkekre is.
-
Diklórizocianurátot importálok granulátum formában 50 kg-os hordókban. Ezt átcsomagolom 1 kg-os kiszerelésbe és új névvel értékesítem. Mi a feladatom? Biocid hatóanyagot importál, tehát nem akarja elveszteni azon vevőit, akik a termékét biocidként használják), akkor az új EU biocid rendelet alapján 2015. szeptember 1-ig meg kell szerezze a Letter of Access-t azoktól a cégektől, akik a hatóanyag jóváhagyatásában eddig részt vettek (és pénzt költöttek). A lista az Ügynökség honlapjáról letölthető. Az 1 kg-os kiszerelésű biocid terméket csak akkor és abban az EU országban forgalmazhatja, ahol erre engedélyt szerzett. Az engedély a termékre és a terméktípusra (felhasználási terület) vonatkozik, csak azon a területen lehet használni (és úgy) ahogy az engedély szól. Természetesen a Letter of Access is ugyanerre a terméktípusra kell, hogy vonatkozzék.
-
Hipót (nátrium-hipokloritot) forgalmazok. Mi a feladatom biocid ügyben? A hipot igen sokféle célra használják. A felhasználói lánc elején álló gyártó/importőrnek a REACH követelmények teljesítése érdekében döntenie kell, hogy ki akarja-e használni a REACH regisztráció alóli felmentést arra a termelt hányadra, melyet valahol a lánc végén biocidként használnak. Ha igen, akkor 2015. szeptember 1-ig csatlakoznia kell ennek a gyártónak az EUROCHLOR-hoz, aki a felülvizsgálati programot vezeti és megvenni tőle a Letter of Access-t. Továbbá engedélyeztetnie kell a hipot, mint biocid terméket, célszerűen Magyarországon, ha csak ide adja el. Ha ez megtörtént, akkor Önnnek már semmi dolga (és a biocid végfelhasználású felhasználói láncban ön előtt és után lévő szereplőknek (elég sokan vannak, hiszen hiába nem kevernek a hipóhoz semmit, de áttöltögetik tartálykocsiból vagy vagonból IBC-be, hordókba, flakonokba, stb.). Ha ezt a gyártó nem teszi meg, akkor a teljes mennyiséget kell regisztrálnia, nem írhatja rá a biztonsági adatlapra a biocid felhasználást, mint azonosítottat. Annak a vevőjének kell a hipot, mint biocid terméket engedélyeztetnie, amelyik a végfelhasználónak, pl. a vízműnek készíti az utolsó kiszerelést. Ő ráírhatja az adatlapra a biocid felhasználást, rá kell írnia mind az adatlapra, mind a címkére az engedélyszámot és a többi előírt szöveget. Az ÁNTSZ olyatén gyakorlata, hogy minden áttöltőt megbüntet, ha nem engedélyeztette az adott kiszerelésű terméket, nem igazán látszik logikusnak, bár lehet, hogy a hazai biocid rendelet megalapozza ezt, nem tudom. Nagyon fontos, hogy 2015. szeptember 1-től a biocid termékként értékesített hipót már az sem veheti meg attól a gyártótól, aki nem szerzett hozzáférési igazolást, akinek egyébként van a hipóra termékengedélye. Ez nagyon kemény követelménynek látszik, de azért így van. Nagyon nehéz helyzetbe kerülnek majd biocid termék keverők és forgalmazók, hiszen a hazai nagy gyártók pl. alkoholra, klórmészre, hipóra, nem akarnak részt venni a biocid felülvizsgálati programban.
-
Mit tegyek, ha a két hazai etilalkohol gyártó nem akar az etanol, mint fertőtlenítőszer jóváhagyásában, illetve a megfelelő biocid termékek engedélyeztetésében részt venni (a biocid célra eladott etanol egyszerre hatóanyag és biocid termék is). Két gond van itt. Amíg a hatóanyag csak a felülvizsgálati programban van, a biocid termékként való nemzeti engedélyezés szükséges és elégséges. Mihelyt az etanolt, mint hatóanyagot az EU Bizottság jóváhagyja, meg kell újítani a nemzeti engedélyeket, de ehhez olyantól kell hozzáférési felhatalmazás, aki rajta van az Ügynökség 95. cikk előírása szerint vezetett listáján. Ez a második probléma már 2015. .szeptember 1-vel belép. Bár hozzáférési felhatatalmazás még nem kell, amíg nem jár le a hazai engedélyem, de az kell, hogy olyan cégtől vegyen az alkoholt e határidő után, aki rajta van a listán. Most igazi gyártó vagy importőr nemigen található....
-
Fémmegmunkáló folyadékok biocid hatóanyagát gyártom és nagyon sokféle, a sokféle felhasználáshoz igazított keveréket állítok elő belülük. Ezt kereskedőknek adom el, akik terítik a nagyszámú végfelhasználóknak. A felhasználás abból áll, hogy egy végső hígítás után betöltik a berendezésbe. Mi a teendőm az új biocid rendelet kapcsán? Elméletileg ahány féle/nevű/összetételű keveréket gyárt, annyi engedélyre lenne szükség. Az új rendelet azonban lehetővé teszi, hogy biocid termékcsaládokat is engedélyeztessen, amennyiben azokban azonos a hatóanyag és a felhasználási kockáazt. Részletek a rendeletben. Fontos persze, hogy a hatóanyagnak szerepelnie kell a létező és még nem elutasított hatóanyagok listájában és 2015. szeptember 1-ig csatlakozniuk kell a felülvizsgálati programhoz.