top of page

Az előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárásról szóló rendelet, a PIC

 

Az 1999-ben aláírt rotterdami egyezményt Magyarország 2004-ben a mai is hatályban lévő 266/2004-es kormányrendelettel hirdette ki. Az EU ezt a témát mindig rendelettel szabályozta, 2455/292/EGK, majd 301/2003/EK, majd 689/2008 és végül a mai érvényben lévő 649/2012ZEU. Figyelembe kell venni azt, hogy már az alapszöveget is korrigálták, a mellékleteket, melyek azokat az anyagokat tartalmazzák, melyeknél jelezni kell a határokon történő átszállítást, pedig az EU bizottság bizottsági rendeletekkel módosíthatja (már meg is tette kétszer). Az egész témát kitűnően összefoglalja az OKBI honlap, és meg is adja a mellékleteket.

Az Excel fájlom, mely a CLP osztályozást segíti, mellékletként tartalmazza ezeket, így annak használatával mindjárt kijelzi, hogy az ezer anyagot tartalmazó listában szerepel-e a keverékünk valamely komponense, tehát vonatkozik-e ránk a PIC rendelet  (vagy esetleg az anyagunk, ha az excelt az anyagunk legjobb osztályozásának megtalálására használjuk :) )

FIGYELEM: amennyiben az adott termékre a REACH és/vagy a CLP rendelet alapján biztonsági adatlapot kell átadni, ha a termék olyan anyagot tartalmaz, mely tárgya a PIC rendeletnek, akkor ilyen adatlapot a nem közösségi vevőnek is át kell adni. A hatóság ezt ellenőrzi, mert tud erről a követelményről - a cégek meg nem. Miért gondolnák, hogy egy náluk megkevert növényvédőszer, vagy festék mellé, melyet Svájcban, vagy Mexikóban adnak el, biztonsági adatlapot kellene adni és a CLP szerint kell címkézni ezeket. Pedig kell, ha a fogadó ország másként nem rendelkezik.

bottom of page