top of page

A veszélyes anyagok és keverékek OKBI bejelentése

 

 

 

 

Az OKBI-nál történő veszélyes anyag és keverék bejelentés főbb lépései és buktatói:

1. Létre kell hozni egy regisztrációt. Ehhez az ÁNTSZ honlapján www.antsz.hu el kell menni a főlap legaljára és ott jobb oldalt az OSZIR név alatt érhető el a regisztrációs oldal. A követlen linkje www.antsz.hu/regisztracio Ez is kicsit úgy működik, mint az ügynökségi regisztráció, személynevet és jelszót kell generálni. Meg kell adni a cégünk nevét (ezt ő Partnernek hívja) és adószámát. A rendszerben benne van a Statisztikai Hivatal cégadatbázisa, tehát az adószám alapján felismeri a céget.

2. Néhány nap múlva a regisztrációt jóváhagyják és aktjválás uátn el lehet kezdeni a bejelentéseket.

3. Célszerű mindig a karbantartással kezdeni és ügyelni arra, hogy minden adat meglegyen, pl. a cég fax és telefonszáma.

Néhány fontos gondolat:

•Túl hosszú mindegyik weblap! Fontos ezért, hogy le-fel mozogjuk:

–Az indítás néha alul van (pl. Új bejelentés), a mentés is.

–A várakozási ablak (dolgozom) pedig felül. Nem értjük, mi történik, mert nem vesszük észre

–Felül jelennek meg az üzenetek, azt is csak akkor látjuk, a felmegyünk

–Új bevitelt csak akkor indíthatunk, ha alul a Bezár gombot megnyomjuk (vagy felül az bejelentési számot mutató kis fül szélén az x-re kattintunk)

•A keresésnél használjuk a % jelet. Kft-re semmi se jön be cégkeresésnél, csak %Kft%-re

•Figyeljünk, hogy a cég betöltődésénél nincs-e választási lehetőség, pl. telefon, e-mail, cím. Nekünk kell megtennünk, különben nem működik…

•Az adatbevitel indítása többféleképpen történik:

–Alul (pl. Új bejelentés)

–Legördülő menüből való választással (pl. R és S mondatok)

–A Kiválaszt gomb megnyomásával (pl. Gyártó/Forgalmazó/Importőr, Összetevők)

–A Hozzáad gomb megnyomásával (pl. biztonsági adatlap)

–A sárga területre való kattintással (pl. a bejelentés időpontjának a beírásakor)

•Az adatbevitel befejezése többféleképpen történik:

–A Mentés gomb megnyomásával (pl. a feladat lezárásakor – elég a legvégén, az adatlap bevitelekor, )

–A Hozzáad gomb megnyomásával (pl. összetevők bevitele)

–A Kiválaszt gomb megnyomásával (pl. R és S mondatok bevitele)

Kérdések és válaszok

  • Egy nyugati cég forgalomba hoz egy gázkeveréket Magyarországon, mely három anyag keveréke. A keveréket nem nyilvánítják az adatlapjában veszélyesnek, be kell-e akkor jelenteni a magyar hatóságnak a 44/2000 rendelet szerint? Az egyik komponense, az izobután, veszélyes, ennek van is B száma (tehát bejelentették Magyarországon), de a másik kettőnek nincs, igaz, azok nem is veszélyesek. De a B-listán (sic) sok, nem veszélyes anyag van. Eszerint nem veszélyes anyagokat is be kell az OKBI-nál jelenteni? Nem, de itt nálunk – és gyakran külföldön is – mindenki mindent úgy kezel, mintha veszélyes lenne (bejelenti, adatlapot ad róla, stb.).

    Ha jól tudom a pontos hazai követelményt, ez a következőt mondja:

    < >Veszélyes anyagot csak bejelentés után lehet forgalomba hozni. Erre a gyártó/importáló kötelezett, de a rendelet, abszolút érthetetlenül, hozzáteszi, hogy ha ilyen nincs, akkor a forgalmazó. Másfelől a 25/2000-s rendelet a munkahelyi kémiai biztonságról, a felhasználót is kötelezi arra, hogy a veszélyes anyagokról legyen biztonsági adatlapja. Az eredeti irányelv semmi ilyenről nem ír, megnéztem! Veszélyes készítmény csak akkor hozható forgalomba, ha minden veszélyes komponensét bejelentették. A vonatkozó keverék egyértelműen készítmény (keverék az új név). Tudatos keveréssel hozza létre a nyugati gyártó. De mivel sem a keverék, sem két komponense nem veszélyes, nem kell bejelenteni. A veszélyeset pedig, az izobutánt pedig már valaki bejelentette, és ezt csak az elsőnek kell megtennie. Ennyiben alapvetően eltér a hazai szabályozás a REACH-től. Ott ilyen, a szabad piaci versenyt tudatosan torzító szabályozást soha nem hoznak (a magyart is meg lehetne támadni, hiszen sérti a versenysemlegesség alapvető EU és hazai jogát, hiszen az első forgalomba hozóra plusz terheket ró).

    Mikortól vonatkoznak rám a REACH követelményei? Minden követelmény valamilyen cselekményemmel függ össze: importálok, gyártok valamit, forgalomba hozok egy terméket, veszélyes keveréket rakok össze, felhasználok egy veszélyes, vagy ne adj Isten, különös aggodalomra okot adó anyagot. A cselekmény hozza magával az (elő)regisztrációs, biztonsági adatlap készítési, felhasználás-azonosítási, engedélyezési kötelezettséget. Ezek mindig valamilyen határidőtől indulnak, tehát előtte mindent szabad, utána már lépni kell.

 

bottom of page